TERAPEUTYCZNE PONIEDZIAŁKI

We współpracy z Centrum Edukacji i Rozwoju IDEA w Polskiej Szkole Sobotniej im. Janusza Korczaka organizowane są TERAPEUTYCZNE PONIEDZIAŁKI podczas których specjaliści w ramach zajęć grupowych bądź indywidualnych oferują sesje logopedyczne, zajęcia logopedyczne z logorytmiką i elementami terapii sensorycznej oraz terapię dysleksji.

Terapia logopedyczna – to indywidualnie dostosowane ćwiczenia, mające na celu usprawnienie aparatu oddechowego i artykulacyjnego. Praca z dzieckiem ma również na celu symulację reakcji słownych, poszerzanie słownictwa, prawidłową intonację, wykluczenie mowy echolalicznej. Najważniejsze jest, że zajęcia mają formę zabawy, naśladownictwa, by podopieczni chętnie z nich korzystali i angażowali się w poszczególne ćwiczenia.

W ramach zajęć logopedycznych dzieci:

• ćwiczą swój aparat artykulacyjny, czyli język, wargi, żuchwę, podniebienie miękkie, poprawiając ich sprawność i precyzję ruchów tak istotną podczas mówienia;
  • biorą udział w zabawach dźwiękonaśladowczych;
  • rozwijają słuch (ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia słuchu fonemowego – precyzyjnego różnicowania dźwięków mowy);
  • wykonują ćwiczenia oddechowe – mające na celu naukę prawidłowego oddychania przez nos, wydłużania fazy wydechu;
  • rozwijają swoje kompetencje językowe i komunikacyjne;
  • wzbogacają swój słownik zarówno bierny jak, i czynny;
  • kształtują umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego (np. rozmawiając na temat ilustracji czy układając historyjki obrazkowe);
  • rozwijają umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych.

W trakcie zajęć logopedycznych z dziećmi starszymi również:

• utrwalamy  trudne głoski (sz, ż, cz, dż)
  • różnicujemy szeregi głosek (sz-s, ż-z, cz-c, dż-dz, j-l)
  • zmagamy się z łamańcami językowymi
  • rozwijamy mowę opowieściową oraz rozbudowujemy słownictwo
  • dokonujemy ćwiczeń analizy i syntezy sylabowej i głoskowej, przygotowując się do nauki czytania i pisania.

Terapia dysleksji – jest skuteczną metodą walki z zaburzeniami o podłożu językowym. W dysleksji trudności są najczęściej niewspółmierne do wieku, dlatego terapię warto zacząć jak najszybciej. Zaburzenie wyróżniają różne objawy, w zależności od jej typu. Najczęściej wyróżnia się dysleksję typu wzrokowego, gdzie pojawiają się zaburzenia percepcji i pamięci wzrokowej, typu słuchowego, gdzie charakterystyczne są zaburzenia percepcji i pamięci słuchowej oraz typu integracyjna, kiedy zaburzony jest proces integrowania bodźców napływających z różnych zmysłów.

Logorytmika – jej celem jest stymulowanie rozwoju mowy małych dzieci, tak, by ich mowa rozwijała się harmonijnie i bez przeszkód.  To głównie zajęcia prowadzone w formie grupowej, gdyż w grupie łatwiej dzieci zmotywować i zachęcić do pracy. Zabawy wykorzystywane podczas zajęć mają przede wszystkim uruchamiać mechanizm mowy mimowolnie, bez nacisków (dziecko wówczas, bawiąc się, nawet nie wie, że ćwiczy). Każdej zabawie ruchowej towarzyszy mówienie w postaci onomatopei, pojedynczych słów, zwrotów dwuwyrazowych czy całych zdań – wielokrotne ich powtarzanie utrwala prawidłowe wzorce. Jednym z elementów zajęć logorytmiki są krótkie wierszyki czy piosenki, które wspomagane ruchami rąk, czy całego ciała, pomagają w zapamiętaniu treści. Ruch podczas mówienia ułatwia skupienie uwagi i koncentrację, ćwiczy koordynację, która jest niezbędna podczas mówienia.

PAWEŁ BASTKOWSKI - 07775191817
ANNA CZABAN - 07484173223