Cele plecówki

NASZE SZKOLNE MOTTO: Każde dziecko ma prawo do bycia sobą i do najlepszych warunków pozwalających na jego rozwój.

Pragniemy jednoczyć, inspirować i wspomagać rozwój intelektualny naszych uczniów!

Głównym celem Szkoły jest nauczanie języka polskiego oraz elementów historii i geografii Polski. Pielęgnowanie i przekazywanie polskich tradycji młodemu pokoleniu oraz wspieranie integracji Polaków.

INFORMACJE OGÓLNE

Polska Szkoła Sobotnia Bradford jest prowadzona przy współpracy rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 4 do 18 lat. Zapisy do naszej szkoły są dobrowolne, a prowadzone zajęcia są zajęciami dodatkowymi, które uzupełniają wiedzę dziecka w zakresie przedmiotów ojczystych.

Każde dziecko uczęszczające do szkoły musi być zarejestrowane, a rodzice muszą zaakceptować obowiązujący regulamin i zasady jakimi placówka kieruje się w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Rodzice są także zobowiązani do uiszczania opłat za szkołę, których wysokość i termin zapłaty uchwala Zarząd Szkoły w porozumieniu z Radą Rodziców.

Rodzice i opiekunowie dzieci mają decydujący wpływ na zarządzanie Szkołą. Poprzez Radę Rodziców, wybierają i powołują Zarząd Szkoły który odpowiedzialnie kieruje placówką.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów do wspólnego budowania społeczności w Polskiej Szkole Bradford.

CZEGO UCZĄ SIĘ DZIECI

Od przedszkola do klasy 3 Do pierwszego etapu nauczania zapraszamy 4-latki i 5-latki. Uczymy się poprzez zabawę, śpiewanie piosenek, wierszyki. Poznajemy nowych przyjaciół! Nie tylko mamy kolegów i koleżanki w angielskich szkołach, także w Polskiej Szkole.

Uwielbiamy rysować , malować, kleić , wycinać i takich zajęć jest tutaj pod dostatkiem. Rysujemy szlaczki, uczymy się literek, głosek oraz zaczynamy dzielić wyrazy na sylaby. To, co sprawia największą trudność, to nauka czytania. Generalnie uczymy dzieci czytać metodą sylabową, chyba że ktoś woli składać literki i idzie mu to bardzo dobrze, to nie zatrzymujemy tego procesu. Kładziemy nacisk na motorykę ręki, żeby nie pisała koślawo. Mama i tata lubią , jak ich dziecko ładnie pisze. Pozwalamy dzieciom na kreatywność w zabawie i w zajęciach plastycznych.

Oprócz siedzenia przy stolikach, prowadzimy zajęcia ruchowe z tym, że im strasze dzieci, tym zajęć ruchowych i plastycznych mniej, na rzecz czytania i pisania po polsku. Od klasy 1 wprowadzamy ortografię i dzieci moga brać udział w konkursach ortograficznych. Uczniowie dostają również „dzienniczki czytania” , gdzie rodzice wpisują , co dziecko przeczytało w ciągu tygodnia. Przedszkolaki, Zerówkowicze, Pierwszaki, Drugoklasiści i Trzecioklasiści przygotowują swoje własne przedstawienia, na których występują przed całą szkołą.

Jeszcze dodam, że po ukończeniu przedszkola i zerówki, zaraz na początku klasy 1 następuje pasowanie na ucznia! Ogromne przeżycie dla dzieci! Klasy 2-gie i 3-cie mają wiecej gramatyki, prac pisemnych i lektur do przeczytania. Chodzi o to, aby płynnie i bezboleśnie przejść do następnego etapu nauczania, który zaczyna się w klasie 4.

FINANSOWANIE

Szkoły polskie na terenie Wielkiej Brytanii nie są finansowane przez żadne instytucje i organizacje. Wszystkie środki szkoła musi zdobyć sama. Za naukę dzieci płacą rodzice. By jednak koszty te nie były zbyt duże, staramy się o dotacje od różnych instytucji urzędowych.

PROGRAM NAUCZANIA

Program nauczania oparty jest o Podstawę Programową Polskiej Macierzy Szkolnej. Korzystamy z podręczników tych samych, których używają uczniowie w Polsce. Uczniowie są przydzielani do klas na podstawie daty urodzenia.