Świętujemy Dzień Nauki Polskiej!

Dzień Nauki Polskiej to polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego, poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. W Polskiej Szkole Sobotniej im. Janusza Korczaka obchodziliśmy ten dzień w dniu wczorajszym, jako element szerszych działań naszych uczniów w ramach współpracy z Uniwersytetem z Lancaster. Nasi goście pod kierownictwem Pani Agnieszki Nowak przygotowali dla nas wiele doświadczeń i eksperymentów zachęcających naszych uczniów do poznania świata nauki.

W Polskiej Szkole Sobotniej im. Janusza Korczaka w tym dniu zajęcia były poświęcone polskim wynalazcom. Uczniowie poznali postać Mikołaja Kopernika czy Marii Skłodowskiej-Curie.  W tym dniu każda z klas wzięła również udział w warsztatach z dziedziny fizyki przygotowanych przez studentów Uniwersytetu w Lancaster pod kierownictwem Pani Agnieszki Nowak. Nasi goście przygotowali krótką lekcję na temat astro-fizyki, poruszając temat badania materiałów służących do budowania promów kosmicznych za pomocą ciekłego azotu (uczniowie poznali jego właściwości), budowy układu słonecznego, budowy atomów, czwartego stanu skupienia – plazmy oraz elektrostatyczności. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Agnieszce oraz studentom wydziału fizyki Uniwersytetu z Lancaster za przygotowanie pełnego wrażeń dnia. To był dzień pełen wrażeń!