Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 MajaChcąc przybliżyć uczniom i gościom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Janusza Korczaka w Bradford pod opieką Pani Katarzyny Świątek przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Dzieci recytowały wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…” i „Polonezem”.  Zaproszeni goście mogli również podziwiać śpiew ucznia klasy A-level Filipa Jesionowskiego w utworze patriotycznym „Flaga”.

Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej. Wszyscy zgromadzeni goście dowiedzieli się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.

Jestem bardzo dumna z uczniów naszej szkoły, którzy tak chętnie zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej akademii. Chciałabym podziękować im za to, że pielęgnują tradycję i nie zapominają o historii naszego kraju. Dziękuję przybyłym na uroczystość rodzicom oraz zaproszonym gościom, którzy dla naszych uczniów są żywą lekcją historii oraz pięknym przykładem patriotyzmu – podsumowała dzisiejszym występ Katarzyna Świątek (nauczyciel klasy 4B i A-level), pod opieką której została przeprowadzano dzisiejsza ceremonia.