Witaj majowa jutrzenko!

Dnia 13 maja 2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Akademii szkolnej z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Uczniowie starszych klas przypomnieli gościom i swoim kolegom okoliczności powstania oraz postanowienia Konstytucji sprzed ponad dwustu lat. Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej. Całość uroczystości wzbogacono śpiewem utworów patriotycznych.  Akademię przygotowały pani Aneta Jesionowska.