To był piękny dzień…

Dnia 13 listopada w Polskiej Szkole Sobotniej im. Janusza Korczaka w Bradford uroczyście świętowaliśmy 103. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości podczas szkolnej akademii. To był czas szczególnej zadumy nad naszą historią, wspominania zasłużonych patriotów, przywoływania dawnych pieśni.

Dzięki inscenizacji młodsi koledzy i koleżanki mogli się dowiedzieć dlaczego 11 Listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Ponad sto lat temu 11 Listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Uczestnicząc w akademii oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją nadal. Bo dziś nie musimy walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia, lecz pamiętamy o tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla ludzi najcenniejsze – własnego życia.

Ogromną radość, całej społeczności szkoły, sprawili przybyli na uroczystość dostojni goście. Jesteśmy dumni, że zaszczycili nas swoją obecnością.

Mamy cichą i głęboką nadzieję, że dzięki naszej ceremonii jeszcze lepiej zrozumieliśmy, że Ojczyzna to ,,wielki zbiorowy obowiązek’’.

W tym miejscu chcielibyśmy również podziękować rodzicom za ich liczne przybycie oraz wszystkim osobom, które przygotowały słodki poczęstunek dla naszych gości. Ukłony chylimy również w stronę nauczycieli i uczniów biorących udział w akademii dziękując im za zaangażowanie i przygotowanie do tego wydarzenia.

Fot. Katarzyna Bieschke